Veći doprinosi režu gubitak za 14 miliona KM

Bez autora
Dec 10 2024

Preduzetnici u Srpskoj za doprinose će na mjesečnom nivou iduće godine, ukoliko predložene izmjene zakona dobiju zeleno svjetlo, morati plaćati 471 marku, što je oko 200 maraka manje u odnosu na izdvajanja poslodavaca za radnike sa prosječnom platom.

Pred poslanicima Narodne skupštine RS danas će se, između ostalog, naći prijedlog izmjena i dopuna Zakona o doprinosima kojim se predviđa da osnovica doprinosa  za lica koja obavljaju preduzetničku djelatnost u 2025. godini iznosi najmanje 70 odsto, a od 1. januara 2026. godine minimalno 80 odsto prosječne bruto plate u Republici za prethodnu godinu. 

U dokumentu Vlade RS pod nazivom "Analiza poreskog opterećenja preduzetnika" navedeno je da mali preduzetnik plaća doprinose u iznosu od 360 KM, što je za 57 KM manje u odnosu na doprinose koje plaćaju poslodavci na najnižu platu u 2024. godini, odnosno 313 KM manje u odnosu na doprinose koji se izdvajaju za procijenjena prosječna primanja radnika. Takođe, doprinosi koje plaćaju preduzetnici su manji za 240 KM u odnosu na izdvajanja po istom osnovu koja su plaćana na prosječnu platu lani.
- Ako posmatramo procijenjenu prosječnu platu u ovoj godini, za koju doprinosi iznose 673 KM, pri važećem načinu obračuna doprinosa na 60 odsto preduzetnici bi u toku 2025. godine plaćali 404 KM za doprinose. Pri izmjeni obračuna doprinosa na 70 odsto procijenjene prosječne bruto plate iz prethodne godine, preduzetnici bi u toku naredne godine za doprinose izdvajali  471 KM, što je manje za 202 KM u odnosu na doprinose koji se plaćaju na procijenjenu prosječnu platu ove godine - stoji u dokumentu dostupnom na sajtu Ministarstva finansija RS. 

Iz Vlade RS su konstatovali da tokom ove godine zaposleni sa prosječnom bruto platom godišnje snosi teret doprinosa težak 8.080 KM, dok istovremeno mali preduzetnik koji je aktivan punu godinu plaća 4.320 KM.

- Prema važećem načinu obračuna procijenjeni gubitak prihoda od doprinosa u 2025. godini bi iznosio 56 miliona KM. Izmjenom načina obračuna doprinosa na 70 odsto gubitak prihoda od doprinosa smanjio bi se na 42 miliona KM - navedeno je u dokumentu Vlade RS.

Direktor Zanatsko-preduzetničke komore RS Jovica Bratić kaže da je rast troškova na ime doprinosa očekivan s obzirom na promjene u poslovanju izazvane posljedicama inflacije.     

- Zanatlije u malim sredinama, gdje je veoma teško ostvariti solidan promet, će biti najpogođenije izmjenama zakona, ali rast troškova neće doprinijeti ničemu katastrofalnom. Na promjene se uvijek gleda negativno, ali inflacija je učinila svoje, rasli su troškovi, cijene, a, evo, sada i doprinosi - kazao je Bratić. 

Komentarišući i dalje veliku razliku između iznosa doprinosa koje će plaćati preduzetnici u odnosu na izdvajanja poslodavaca za radnike sa prosječnim primanjima, predsjednik Unije poslodavaca RS Zoran Škrebić ističe za "Glas" da se Unija zalaže za razvoj preduzetništva u Srpskoj. 

- Jedan od načina da se preduzetništvo probudi jeste da imaju bolje uslove za početak poslovanja, ali smo isto tako i za to da se uslovi poslovanja izjednače koliko-toliko kada preduzetnici krenu ostvarivati velike prihode - rekao je Škrebić i podsjetio na sivu ekonomiju u zanatsko-preduzetničkom sektoru, navodeći da poslovanje znatnog broja preduzetnika premašuje prag za koji su registrovani i na osnovu kojeg ostvaruju određene benefite.

Prihodi

Prema raspoloživim mikropodacima, broj malih preduzetnika koji posluju na teritoriji Republike Srpske je 14.645, a ukupan prihod koji ostvare je 330,8 miliona KM, s tim da je prosječan prihod malog preduzetnika 22.600 KM godišnje. 

Kada je riječ o preduzetnicima koji obavljaju samostalnu djelatnost, mikropodaci pokazuju da na teritoriji Srpske posluje njih 11.092. Ukupan prihod koji ostvare preduzetnici, stoji u analizi Vlade RS, iznosi približno 2,6 milijardi KM, dok je prosječan prihod po pojedincu 237.100 KM godišnje.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik